Obično volim "čačkati po kuhinji" kad sam vesela i rijetko kuham ljuta. Iza ove fine juhice se kriju negativne emocije i zapravo mi je povod za njezinu pripremu bilo veliko razočaranje. Da ne zaboravim, iskoristiti ću recept za sudjelovanje u igrici Ajme, koliko nas je! budući da je ovaj mjesec, zahvaljujući Ingrid, glavna zvijezda samoniklo jestivo bilje. A sad natrag na razočaranje.
U Lovranu se od 12.-30.4. održavaju Dani šparuga. Moju pažnju je privukla Kuharska radionica na temu šparuga i samoniklog bilja u trajanju od dva dana (ukupno 9 sati). Neka od najavljenih jela kojima sam se baš veselila su zdrava pita od samoniklog bilja, juha od šparuga i koprive, salata sa šparogama, ječmom i maslačkom, ... Ma gdje ćeš bolje utrošiti to vrijeme nego na radionicu koju predvodi kuhar sa 40 godina radnog iskustva i još porijeklom iz Lovrana. Dakle, recepte sa samoniklim jestivim biljem ima u malom prstu. Bonus je naravno bila skripta s receptima.
Konačno je svanuo i taj dan. Moram priznati da sam se probudila dosta rano i jedva sam čekala zakazano vrijeme da radionica počne. Da se razumijemo, Rijeka i okolica nemaju baš događanja ovakvog tipa pa se takva prilika ne propušta. A 200 kn, koliko je iznosila kotizacija, je bila sasvim pristojna cijena za ono što su nudili. U hotel Lovran sam došla 10 minuta ranije i očekivala sam da će se ljudi početi polako skupljati u predvorju hotela. A kad tamo - ja sam jedina! Recepcioner ništa ne zna i najbolje da pričekam kuhara pa ćemo vidjeti što i kako dalje. Čekala sam 30 minuta i nitko nije došao :( Zapravo, čekala bih i manje, ali kako sam došla autobusom (dogovor je bio da suprug kasnije dođe do Lovrana pa da ostanemo na fešti), ostala sam sjediti u predvorju do dolaska autobusa. Za to sam vrijeme na mobitelu čekirala stranicu hotela i stranicu događaja na Facebooku i nigdje nije bilo nikakve informacije da se radionica neće održati. Organizator bi s punim pravom mogao otkazati radionicu zbog malog broja prijavljenih, ali onda bi trebao objaviti da je otkazano. Razočarana sam otišla kući, gdje me je dočekao macić šparuga pa sam napravila juhu.
- 100 g očišćenih šparuga
- 1 manja kapula
- 500 ml juhe (koristila sam pileću juhu)
- 100 ml slatkog vrhnja
- sol i papar
Šparuge kuhajte u kipućoj posoljenoj vodi 5 minuta. Na maslinovom ulju prodinstajte kapulu. Dodajte juhu i šparuge pa kuhajte još 5 minuta. Uz pomoć štapnog miksera usitnite šparuge. Dodajte slatko vrhnje, sol i papar prema ukusu pa kuhajte još nekoliko minuta. Ukoliko vam je okus šparuga prejak, razblažite ga sa još malo juhe.
Juhu možete poslužiti s ribanim parmezanom, poprženom pancetom ili krutonima. Krutone napravite na sljedeći način:
Sredinu starog (ili svježeg) kruha narežite na podjednake kockice (otprilike 1 cm) i poslažite na lim obložen papirom za pečenje. Poškropite ih sa malo maslinovog ulja pa stavite u pećnicu zagrijanu na 200ºC i pecite dok ne dobiju lijepu boju.
Sredinu starog (ili svježeg) kruha narežite na podjednake kockice (otprilike 1 cm) i poslažite na lim obložen papirom za pečenje. Poškropite ih sa malo maslinovog ulja pa stavite u pećnicu zagrijanu na 200ºC i pecite dok ne dobiju lijepu boju.