U posljednje vrijeme stalno razmišljam o domaćim namazima. Onako fini, po vlastitom guštu, a i veliki plus je što znam koji su sve sastojci unutra. Sve više pažnje posvećujem čitanju deklaracija i sve manje kupujem proizvode koje sadrže čudne nazive - konzervanse, bojila i pojačivače okusa. Kako se oduvijek pretežno hranim proizvodima iz vlastitog uzgoja, imala sam stav da mogu pojesti to malo otrova iz kupovnih proizvoda. Što sam starija, sve mi se manje sviđa hrana za kojom posežemo u trgovinama.
Namaz od čvaraka
Nakon pogačica, čvarci su završili u namazu. Namaz je izrazito zasitan, jer sam koristila i domaće kiselo vrhnje. Uz fini kruh, nemoguće ga je prestati jesti.
- 150 g čvaraka (posoljenih)
- 100 - 150 g kiselog vrhnja (30% m.m.)
- 2 režnja češnjaka
- 2 tvrdo kuhana jaja
- 1 žličica senfa
Čvarke sameljite u multipraktiku. Dodajte im ostale sastojke i pulsirajte dok se smjesa ne poveže. Ukoliko je previše gusto ili ne izgleda mazivo, dodajte još kiselog vrhnja i kratko pulsirajte. Gotov namaz čuvajte u frižideru i potrošite u roku od dva dana.
Tzatziki namaz s kefirom
Već neko vrijeme radim domaći kefir. Da bi se kefir napravio, potrebna su kefirna zrnca. Na internetu ima dovoljno podataka o tome kako se radi kefir (pa neću opisivati). Namaz od kefira se može obogatiti različitim začinima, a za početak sam odlučila isprobati tzatziki dip, mješavinu koja se sastoji od češnjaka, peršina, morske soli i limuna.
- 200 g namaza od kefira
- 2 žlice tzatziki mješavine začina
Kikiriki maslac
Ponekad je jednostavnije posegnuti za proizvodom na polici trgovine nego ga napraviti kod kuće. A ponekad samo mislimo da je nešto jednostavnije kupiti nego napraviti sam. Zato sam odlučila konačno napraviti kikiriki maslac. Sve što vam treba je kikiriki, nešto malo osnovnih sastojaka iz kuhinjskog ormarića te dobar multipraktik.
- 250 g očišćenog kikirikija
- 1/2 žličice soli + dodatna sol prema ukusu
- 1 žlica maslaca
Kikiriki rasporedite u jednom sloju na lim obložen papirom za pečenje. Pecite ga 10 minuta u pećnici zagrijanoj na 170°C dok ne dobije zlatnu boju. Kad se malo ohladi, prebacite kikiriki u multipraktik i pulsirajte dvije minute. Očistite stijenke multipraktika pa pulsirajte još jednu minutu. Opet očistite stijenke multipraktika pa pulsirajte jednu minutu. Očistite stijenke multipraktika i pulsirajte jednu minutu. Sada bi se već trebala polako nazirati konzstencija kikiriki maslaca. Dodajte sol i maslac i pulsirajte još otprilike dvije minute dok smjesa ne postane glatka i maziva. Po potrebi dodajte još soli (prema ukusu). Ukoliko želite maslac s komadićima kikirikija, odvojite 50 g kikirikija nakon prvog pulsiranja pa ih vratite natrag u zadnjem koraku. Gotov kikiriki maslac čuvajte u staklenki u frižideru i potrošite u roku od 2 tjedna.
Kikiriki maslac se može jesti na žlicu, mazati na kruh, iskoristiti za sladoled ili deserte. Za ovu priliku sam ga spojila s Tamarinim šarenim krekerima. Napravila sam ih od sjemenki sezama, lana i suncokreta, uz dodatak vode, soli, papra i psylliuma. Prvi put sam umjesto psylliuma koristila zobene pahuljice - krekeri su bili krhki i teško su se rezali. S psylliumom ispadnu savršeni (režem ih nakon pečenja, bez prethodnog označavanja).