Quantcast
Channel: What's for dessert?
Viewing all 209 articles
Browse latest View live

Štrudlice s džemom od trešanja

$
0
0

Skoro pa svakodnevno nailazim na recepte koje želim isprobati. Recept obično "zapišem" u svoju memoriju i tamo čeka sve do isprobavanja. Neki recepti čekaju i po više od mjesec dana, dok drugi budu isprobani relativno brzo. Ove sam štrudlice vidjela subotu navečer i odmah sam ih sljedećeg dana napravila. Sjećam se da sam kao dijete obožavala štrudle s marmeladom od smokava. Vjerojatno sam zbog te uspomene tako brzo isprobala Suzanin recept i u njega utrošila taman posljednju količinu prošlogodišnje masti. Nisam imala čvršći pekmez pa sam iskoristila džem od trešanja.

  • 400 g glatkog brašna
  • 1 vrećica praška za pecivo
  • 200 ml svinjske masti
  • 200 ml kiselog vrhnja
  • 2 žlice šećera
  • čvršći pekmez (u mom slučaju džem od trešanja)
  • šećer u prahu za posipanje



Prosijte brašno zajedno s praškom za pecivo. Dodajte mast i kiselo vrhnje pa zamijesite tijesto. Tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj površini (nije ga potrebno stavljati u frižider) i podijelite na trake širine 8 cm. Na sredinu svake trake rasporedite pekmez/džem. Rubove tijesta spojite i cijelu štrudlicu prenesite u lim obložen papirom za pečenje, tako da spoj okrenete prema dolje. Izrežite na komade dugačke 5 cm. Postupak ponovite s preostalim trakama. Pecite 12 - 15 minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C, pazeći da štrudlice ne potamne. Pustite ih da odstoje na limu otprilike pet minuta, a zatim ih pažljivo prebacite na rešetku da se ohlade do kraja. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu.


Božićni tart

$
0
0
Ove godine nikako da me obuzme blagdansko raspoloženje. Prosinac je već od prvog dana bio obilježen stresom na poslu, a taj se stres preslikao na ostatak mjeseca. Dani prolaze, a ja mrzovoljna i nervozna. Vesela i bezbrižna Tamara je nestajala, a njezino mjesto je polako počela zauzimati osoba koju ne prepoznajem. Osoba koja se budi s glavoboljom i s glavoboljom odlazi na spavanje. Osoba koju ne zanima i ne veseli apsolutno ništa. To nisam ja! I ne želim biti takva! Želim razmišljati o toploj čokoladi, raditi popis blagdanskih kolača, šetati Korzom dok mi bura štipa obraze i uživati u tome. Želim se, kao nekad, probuditi s osmjehom na licu i s užitkom izaći na ulicu.


Popričala sam sama sa sobom i potjerala osobu koju ne poznajem. Stara Tamara je odmah otišla do kioska kupiti sva ona posebna izdanja koja nude pregršt ideja za blagdanske delicije. U moru keksića za oko mi je zapeo tart iz posebnog priloga Dobra hrana. Kako sam dan prije dobila pošiljku Brankinihmarmelada, isprobavanje tarta je uslijedilo odmah. Tijesto za tart je fantastično, oduševio me bademasti okus osvježen limunom. Brankina marmelada je sama po sebi presavršena, mirisna i jako ukusna te se odlično uklopila s ostatkom nadjeva.

Tijesto
  • 180 g glatkog brašna
  • 50 g mljevenih badema
  • 100 g šećera
  • 125 g hladnog maslaca narezanog na kockice
  • 1 limun (sok i korica)
  • 1 žlica hladne vode (po potrebi)
Maslac utrljajte u brašno dok ne dobijete strukturu grubih mrvica. Dodajte bademe, šećer, limunov sok i koricu pa zamijesite prhko tijesto. Po potrebi (ako vam se smjesa čini suha), dodajte malo hladne vode. Tijesto podijelite na dva dijela, svaki spljoštite u disk, zamotajte u prijanjajuću foliju i stavite pola sata u frižider. Na pobrašnjenoj površini razvaljajte jedan dio tijesta. Obložite kalup za pitu i izbockajte dno vilicom (umjesto jedne velike pite, odlučila sam se napraviti više manjih pita).


Nadjev
Izmiksajte žumanjke sa šećerom. Dodajte mljevene bademe i snijeg od bjelanjaka pa miksajte dok se sastojci ne povežu. Nadjev rasporedite na tijesto, a preko njega premažite marmeladu. Tanko razvaljajte drugi dio tijesta. Uz pomoć rezača za kekse izrežite dekorativne otvore, položite tijesto na nadjev i spojite rubove. Pecite 30 - 40 minuta u pećnici zagrijanoj na 160°C. Pitu ohladite na rešetki. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu.

Štrudel od jabuka

$
0
0

Ujutro se probudiš i čuješ tišinu. Znaš da je pao snijeg i prije nego što pogledaš kroz prozor. Zanima te samo koliko ga je palo. Jesmo li zatrpani ili nam snijeg neće doprijeti ni do ruba hlača? Dižem rolete i mjerkam situaciju - zatrpani nismo. Ima ga taman toliko da se lagano umoriš dok čistiš put do ulaznih vrata. Dok sam bila dijete, grudanje i izrada snješka su bili nezaobilazni. Sada imam neke druge igre na snijegu - kako iskoristiti snijeg za fotkanje hrane i što pripremiti. Štrudel od jabuka je hrana koja me asocira na snijeg - to je desert kojeg obavezno naručujem na skijalištima, a slovenski štrudel je najukusniji štrudel koji sam jela. Bacila sam se u potragu za slovenskim receptom i odabrala ovaj. Sve sastojke imam doma i izrada može početi odmah.


Tijesto
  •  250 g glatkog brašna
  • 3 žlice ulja
  • 1/2 žličice soli
  • 100 ml mlake vode (po potrebi dodajte još vode - ja sam morala dodati još 1 žlicu vode)
Brašno prosijte na radnu površinu. Dodajte sol, ulje i mlaku vodu pa zamijesite tijesto. Oblikujte ga u kuglu, premažite uljem, poklopite staklenom zdjelom i pustite da odmara 30 minuta. Za to vrijeme pripremite nadjev.


Nadjev
  • 1,5 kg jabuka
  • 60 g šećera (količinu šećera prilagodite slatkoći jabuka)
  • 20 g vanilija šećera
  • 2 žlice soka od limuna
  • 50 g mljevenih lješnjaka
  • cimet prema ukusu
  • 40 g maslaca + 15 g za premazivanje tijesta
  • 70 g krušnih mrvica
  • šećer u prahu za posipanje
Jabuke ogulite, očistite i krupno naribajte. Pomiješajte ih sa šećerom, vanilija šećerom, cimetom, sokom od limuna i mljevenim orasima. Otopite 40 g maslaca i na njemu kratko popržite krušne mrvice.

Kad je tijesto odmorilo, razvaljajte ga na pobrašnjenoj površini, a zatim prebacite na stolnjak posut oštrim brašnom i nastavite razvlačiti nauljenim rukama dok ne bude jako tanko. Odrežite zadebljale rubove. Po tijestu rasporedite popržene krušne mrvice pa rasporedite nadjev na 2/3 tijesta. Tijesto zamotajte u štrudlu uz pomoć stolnjaka. Prebacite u lim obložen papirom za pečenje i oblikujte u potkovu. Premažite sa 15 g otopljeog maslaca. Pecite otprilike 40 minuta u pećnici zagrijanoj na 200°C, dok tijesto ne dobije lijepu boju. Kad lim izvadite iz pećnice, pokrijte ga drugim limom i pustite da odstoji 20 minuta. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu.

Kad te FBI istražuje

$
0
0
Ako ste se ikad zapitali kako je to biti pod FBI istragom, mogu vam reći jako ugodno. Barem kad se radi o blogerskoj FBI istrazi. Tijekom dva mjeseca blogeri navlače rukavice i istražuju blog odabran za istragu. FBI u našem slučaju znači Food Blog Inspection, a zahvaljujući Ireninoj prijavi, moj je blog odabran za istragu u studenom i prosincu. 

FBI rukavice je igrica u kojoj rado sudjelujem i često sam znala pročitati komentare blogerica koje su pod istragom kako imaju laganu tremu pa čak i strah od te istrage. Kod mene je od početka vladalo veselje, a kako je vrijeme odmicalo sve me više zaokupljala znatiželja i jedva sam dočekala prve objave. Moram priznati da sam ostala iznenađena i dirnuta uvodnim tekstovima. Nikad zapravo ne razmišljam što drugi misle o meni i onda kad sam se našla u situaciji pročitati kako su me druge blogerice doživjele, svaka riječ mi je ispunila srce! Cure, hvala vam na sudjelovanju i divnim riječima!

Odlučila sam na jednom mjestu skupiti sve radove kao uspomenu na ovo divno druženje. Ukoliko sam slučajno nekoga izostavila ili mi je objava promakla možete me kontaktirati na mail pa ću ispraviti propust. Naziv bloga je ujedno link na post u kojem su objavljeni rezultati istrage, a naziv recepta je link na isprobane recepte s mog bloga.









































































































Za kraj sam odlučila jednoj osobi darovati sitnicu. U postu se nalazi ukupno 14 blogera, a random.org se odlučio za broj 12 - blog Prekratak dan.


Molim Ingrid da mi svoju adresu pošalje na mail kako bih joj mogla poslati malo iznenađenje.

Gost post - Darkova web kuharica i mesno-voćni burger s plemenitim sirom

$
0
0

Odlučila sam da će prvi ovogodišnji recept biti pravi muški. Znate ono - prvo pa muško. Ne samo da je ovaj recept pravi muški, nego ga je za mene i čitatelje mog bloga napravio muškarac. Već sam više puta spomenula kako sam slaba na muškarce koji kuhaju i svima njima skidam kapu do poda. Stoga sam ove godine na blogu odlučila ugostiti tri mušketira, a prvog ću vam predstaviti danas. Riječ je o blogeru Darku, koji piše blog Darkova web kuharica. Njegovi recepti su maštoviti i voli eksperimentirati, a prednost daje slanim jelima. Kada smo se dogovarali za gostovanje, dala sam mu slobodan izbor po pitanju recepta, mada sam se potajno nadala da će pripremiti slastan burger. Ne mogu vam opisati svoje oduševljenje kad mi je poslao recept i fotke!! Jedva čekam isprobati! A sada riječ prepuštam Darku, kojem ovim putem još jednom zahvaljujem na gostovanju i divnom receptu.



Hamburger je idealan za eksperimentiranje i isprobavanje nekih novih kombinacija namirnica. Kako u sebi sadrži sve od mesa, povrća i peciva i najmanjom promjenom bilo kojeg od tih dijelova dobije se potpuno novi okus cijelog hamburgera. Zato obožavam kada mi ga drugi spremaju te ga i sam dosta često pripremam sebi doma, i naravno rijetko kada ponovim isti recept dva puta :). Ovaj recept je do sada najveći eksperiment koji sam imao s hamburgerima i pljeskavicama jer sam odlučio ukomponirati voće u samu pljeskavicu. Da voće, konkretno šljive i jabuke, idealno pašu uz svinjetinu i govedinu svi znamo, a u ovoj kombinaciji taj spoj stvarno dolazi do izražaja. Rezultat je sočna i ukusna pljeskavica koja neće nikoga ostaviti ravnodušnim, a uz to je i puno “lakša” za pojesti bez da se izgubi onaj mesni okus kojeg svi kod nje volimo. Zbog voća u pljeskavici potrebno je iskombinirati i neki posebniji sir i konačni rezultat neće razočarati nikoga. Evo kako i vi možete pripremiti svoju gurmansku pljeskavicu s jabukama za hamburger.


  • 450 g mljevene svinjetine
  • 200 g kiselih jabuka (očišćenih i naribanih)
  • 5 g svježeg peršina
  • 50 g sira s plemenitom plijesni
  • ljubičasti luk
  • rajčica
  • zelje
  • peciva za hamburger
  • 25 g maslaca
  • senf
  • sol, šareni papar, sušeni šafran, mljevena crvena paprika


Mljeveno meso sobne temperature stavite u duboku posudu zajedno s naribanom jabukom. Dodajte začine: 2 čajne žličice soli, žličicu mljevenog šarenog papra, sitno sjeckani svježi peršin, žličicu crvene paprike te prstohvat sušenog šafrana. Ako imate možete dodati i pola žličice mljevenog kumina kojeg osobno jako volim i često koristim u kombinaciji s mljevenim mesom. Rukama dobro promiješajte sve sastojke, stisnite u kuglu, prekrijte prozirnom folijom i stavite u hladnjak na barem 30 minuta da se smjesa ohladi. Pljeskavice možete oblikovati rukom ili nekim od alata koje doma imate za njihovu izradu. Ja sam koristio plastični kalup s kojim sam uspio brzo dobiti 3 jednake pljeskavice. 

Na grill tavi otopite 25 grama maslaca te na jačem plamenu kada je tava vruća stavite peći pljeskavice. Čak ako ih i jače pokušate ispeći one će zbog jabuke i dalje zadržati sočnost tako da ne brinite da ćete presušiti pljeskavice. Samo ih nemojte pritiskati da iz njih izađe tekućina jer želite da ih upravo ta tekućina iznutra termički obradi. Pred kraj pečenja na pljeskavice stavite tanke šnite sira kako bi se on počeo lagano topiti prije nego pljeskavice stavite u pecivo. Zelje prije upotrebe posolite i stavite u malo vode da omekša. Polovicu hamburger peciva prekrijte sa zeljem, zatim preko njega stavite pljeskavicu s jabukom i sirom. Na vrh namažite senf, dodajte ljubičasti luk i svježu rajčicu te poslužite uz pržene krumpire ili neki drugi prilog po želji. 
Nadam se da će vam se svidjeti ova pljeskavica. Dobar tek!

Čokoladna torta s chantilly kremom

$
0
0


Dugo sam razmišljala hoću li napisati post o novogodišnjim odlukama. Kako one klasične novogodišnje odluke nisam donesla, bazirala sam se na blog. U posljednje vrijeme sam zaokupljena raznim problemima i nemam previše vremena pa je blog pao u drugi plan. A s time i svi moji planovi vezani uz isprobavanje recepata i objavu postova. Zato sam odlučila da ću ovu godinu započeti na malo drugačiji način. Odlučila sam "odraditi" sve one planove koji nikako da dođu na red, a neki su na čekanju i duže od godinu dana.


Bez nekog određenog reda, prvi je na raspored došao Dr.Oetkerov poklon paket. Vrećica s poklonima nekoliko mjeseci čami čekajući. Danas je dan bio takav da je zahtijevao brzi čokoladni desert. Sjetila sam se kako u onoj vrećici imam mješavinu za čokoladnu tortu, a u frižideru slatko vrhnje koje trebam čim prije potrošiti. Slatko vrhnje je, zahvaljujući Emini, ujedno i tema ovomjesečne igrice Ajme, koliko nas je! te joj ovaj recept šaljem za sudjelovanje.


Čokoladna torta
  • 125 g omekšalog maslaca
  • 3 jaja
  • Ciobar mješavina za čokoladnu tortu
Izmiksajte maslac s jajima. Dodajte Ciobar mješavinu i miksajte dvije minute dok se sastojci ne povežu u glatku smjesu. Smjesu izlijte u kalup za tortu promjera 26 cm obložen papirom za pečenje. Pecite 15 - 20 minuta u pećnici zagrijanoj na 200°C. Kad zabodete čačkalicu u sredinu torte, trebala bi izaći još malo vlažna. Ostavite tortu u kalupu 10 minuta, a zatim prebacite na pladanj.
Umjesto gotove mješavine, čokoladnu tortu možete napraviti po receptu za lava cake ili brownies.

Chantilly krema
  • 500 ml slatkog vrhnja
  • 2-3 žlice šećera
  • 1 žličica ekstrakta vanilije
Slatko vrhnje izmiksajte u šlag uz dodatak šećera i ekstrakta vanilije. Kremu rasporedite po torti i ukrasiti čokoladnim strugotinama.

Ostala sam iznenađena okusom torte iz kutije. Mislila sam da će biti jako slatka, ali nije. Pravo iznenađenje su mljevena kakao zrna, idealna za grickanje kao balans mekanom biskvitu. Izuzev maslaca, nema vaganja sastojaka pa je priprema stvarno jako brza.


Za kraj ostaje navesti neke novogodišnje odluke: 
  1. pripremiti recepte za obećana gostovanja (naravno, ako me cure još uvijek žele kao gošću na svom blogu)
  2. dobila sam nekoliko poklona, koje mogu predstaviti na blogu u sklopu recepta, te se na taj način zahvaliti onima koji su mi ih poklonili
  3. priča se da će 2015. godina biti još teža nego prethodna pa sam odlučila na blogu uvesti novu kategoriju, a to su jeftini recepti - mnogima su deserti postali luksuz pa sam odlučila skrenuti pažnju na recepte za čije namirnice treba izdvojiti maksimalno 30 kn
  4. dugo sam razmišljala hoću li početi pisati još jedan blog posvećen planinarenju; kako izgradnja bloga traži puno vremena i truda, odlučila sam planinarske postove pisati ovdje
  5. biti aktivnija na društvenim mrežama
  6. oživjeti stare recepte, posebno one s početka bloganja
  7. objaviti recepte koji će biti korisni početnicima.
Eto, nadam se da ću uspjeti ostvariti planirano :)

Planinarenje - što se jede na planini

$
0
0

Odlazak na putovanje, a pogotovo odlazak u planinu ne nudi previše manevarskog prostora po pitanju prehrane. Treba biti praktičan i nositi sa sobom što manje tereta (ambalaže koju treba vratiti nazad u dolinu). S druge strane, trebate uzeti i više hrane i tekućine nego što vam je potrebno za vrijeme koje ćete provesti u planini.

Po pitanju tekućine, za mene postoje samo dvije stvari - voda (tijekom cijele godine) i topli čaj (zimi). Tijekom godina sam razvila dobru naviku da pijem puno vode, više puta po nekoliko gutljaja. Zbog pojačanog tjelesnog napora i znojenja, potreba za tekućinom se značajno povećava tijekom planinarenja. Vrlo je važno uzeti dovoljnu količinu tekućine, a zlatno pravilo kaže da je potrebno imati i dio tekućine za rezervu, odnosno da pola litre tekućine treba vratiti doma (ukoliko nije bilo neplaniranih situacija).


Količinu hrane koju nosim sa sobom uvijek prilagodim dužini putovanja i dužini planinarenja. Banane, sezonsko voće, sendviči (s domaćim kobasicama i pancetom), kuhana jaja, svježe povrće (pumidori), orašasti plodovi, suho voće (grožđice, marelice), energetske pločice, čokolada, keksi ili kolač. Ukoliko staza nije zahtjevna/dugačka, dozvolim si mali luksuz pa na planinu nosim pite pečene u staklenkama i planiram fotkanje hrane (uz obaveznu krpicu tako da hrana ima na čemu pozirati). Kod pakiranja hrane postoji željezno pravilo, što znači da bi u ruksaku uvijek trebalo imati nešto hrane za neplanirane situacije (najčešće to bude hrana u konzervi, dvopek i slično).

Planinarski domovi olakšavaju prehranu tijekom planinarenja. Tamo obično možete pojesti nešto toplo na žlicu - maneštricu, jotu, gulaš i slično. Ono što me posebno veseli je što pojedini planinarski domovi nude deserte. Kada mi je najteže na usponu i kad bih najrađe odustala, dodatnu motivaciju mi čini upravo hrana. Počnem na glas nabrajati što ću sve pojesti kad dođem u dom i kako ću im pojesti sve deserte koje imaju. Ti deserti su me se toliko dojmili da sam ih odlučila pripremiti kod kuće. Prvi kojeg sam isprobala i kojeg često naručujem je štrudel od jabuka. Onaj kojeg ću vam danas predstaviti bio mi je pravo iznenađenje. Bili smo u Sloveniji na Snežniku i pitala sam domara ako ima šta slatko. Rekao je štrukli. Čekala sam ih s nestrpljenjem i ostala paf kad sam ih ugledala. Izgled nimalo ne odgovara onim zagorskim, ali zato okusom ni najmanje ne zaostaju. U nastavku vam donosim osnovni recept za vučeno tijesto koji možete kombinirati uz nadjev po želji (sir ili orasi). Običaj je da se slovenski štrukli poslužuju uz prepržene krušne mrvice.

Tijesto
  • 300 g glatkog brašna
  • 35 g ulja
  • 1 žumanjak
  • 1/2 žličice soli
  • 100 ml mlake vode (po potrebi dodajte još malo vode)
Prosijte brašno na radnu površinu. Napravite udubinu u sredini u koju dodajte žumanjak, sol i vodu. Zamijesite glatko i elastično tijesto, a po potrebi dodajte još malo mlake vode. Tijesto premažite uljem, poklopite staklenom zdjelom i pustite da odstoji sat vremena. Nakon što je tijesto odmorilo, razvaljajte ga na pobrašnjenoj površini, a zatim ga prebacite na stolnjak posut oštrim brašnom i nastavite razvlačiti, ali ne jako tanko kao za štrudlu. Po cijelom tijestu premažite nadjev u tankom sloju. Zamotajte uz pomoć stolnjaka. Prebacite na prijanjajuću foliju premazanu otopljenim maslacem koju dobro omotajte oko tijesta i čvrsto zavijte krajeve. Kuhajte u kipućoj vodi 25 - 30 minuta. Pustite da se malo ohladi, odstranite foliju pa izrežite na komade. Poslužite uz popržene krušne mrvice.

Kad sam radila štrukle od oraha, tijesto sam razvukla tanje nego sa štrukle od sira. Mada se tijesto kod slovenskih štrukli vuče deblje, odlučila sam ga ipak prilagoditi svom guštu, što znači tanko tijesto. Kod štrukli od oraha sam zamotano tijesto uz pomoć tanjurića prerezala na dva dijela, radi lakšeg kuhanja.


Nadjev od sira
  • 500 g svježeg sira
  • 100 g kiselog vrhnja
  • 100 g šećera
  • 10 g vanilija šećera
  • 2 jaja
Svježi sir pomiješajte sa šećerom i vanilija šećerom. Dodajte kiselo vrhnje i žumanjke pa miješajte dok se sastojci ne povežu. Lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka.


Nadjev od oraha
  • 200 g mljevenih oraha
  • 50 ml mlijeka
  • 120 g šećera
  • 10 g vanilija šećera
  • 2 jaja
  • 40 g otopljenog maslaca
Orahe pomiješajte sa šećerom i vanilija šećerom te pofurite kipućim mlijekom. Kad se prohladi, dodajte žumanjke i otopljeni maslac te miješajte dok se sastojci ne povežu. Lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka.

Posip od krušnih mrvica
  • 60 g maslaca
  • 5 žlica krušnih mrvica
  • šećer i cimet prema ukusu
Na otopljenom maslacu popržite krušne mrvice. Maknite s vatre pa dodajte šećer i cimet. Posip se lijepo slaže s nadjevom od sira. Kod nadjeva od oraha više volim uživati u okusu oraha pa ne radim posip od krušnih mrvica.


Gost post - Mile i zapečeni njoki s mesom

$
0
0
Došlo je vrijeme da vam predstavim drugog od tri mušketira/gosta na blogu. Nakon Darka koji je probio led odličnim burgerom, na red dolazi Mile, simpatični sudionik showa 3,2,1 kuhaj. Što redovito sprema možete pratiti na njegovom instagram profilu, a nadam se da će uskoro početi pisati blog. Oduševljenje što sam ga pozvala u goste će vam najbolje sam prepričati, te mu stoga prepuštam riječ i zahvaljujem na gostovanju i divnom receptu (slaba sam na zapečena jela i rastopljeni sir i jedva čekam isprobati recept).


Kada si me pozvala na gostovanje bio sam toliko sretan, pa i sama se možda sjećaš da sam napisao kako si mi uljepšala tjedan s tim pozivom. I onda misleći kako ću do tada stići napraviti i smisliti nešto uistinu super, i od čega će stajati dah, nisam niti pomišljao kolike će me obaveze snaći. Evo recepta, evo slika, evo Ane, evo Ane po polju se šeće, joj Ano, joj Anice... (Ana nema nikakve veze s njokima, receptom i slikama, to sad samo pjevam kako bi odagnao misli od ovoga što napravih). 

I onda se sjetih ovih njoka, meni ih je kao malome znala raditi baka, sigurno nije u ovoj varijanti, ali nešto slično je bilo. I pomislih si pa da možda je to, to! Nekako recept koji je mesni, koji je krumpirski (onako što jednom prosječnom muškarcu više treba na tanjuru :P) ali ipak je drugačiji. Meni ovaj recept miriše na Italiju, mirisi me podsjećaju na one koji se šire iz neke talijanske trattorije, i da najvažnije govori mediteranski. Ne pišem često recepte pa nemam baš neku praksu pisanja i malo su mi problem normativi. Ja nisam pisao recept za njoke, jer to kod mene sve ide odokativno - odokativno stavim i krumpira i brašna i vrhnja, jaja, maslaca. Isto tako nisam pisao na žličice začine, jer stavim svega više nek mi vonja na italiju. Pa evo recepta.


  • 1 kg svježih njoka 
  • nekoliko kapi maslinovog ulja
  • 2 srednja luka
  • 1 veća mrkva
  • 4-5 režnja češnjaka
  • 2-3 peperoncina
  • 450 g miješanog mljevenog mesa (svinjetina/junetina)
  • 250 g pelata
  • 1 žlica šećera
  • 125 go mozzarelle
  • 100 g naribanog sira (parmezan, ementaler i slično)
  • 10 g maslaca
  • sol, papar
  • peršin
  • origano
  • bosiljak
  • ružmarin
  • 2 lovorova lista
  • nekoliko crnih maslina

Njoke skuhajte i procijedite. Ostavite ih da se ohlade. Na zagrijano maslinovo ulje dodajte nasjeckani luk i pržite dok ne omekša i postane zlatan (karameliziran). Na to dodajte peperoncino, iskosanu mrkvu i sitno nasjeckan češnjak. Kratko popržite i zalijte vodom te pirjajte dok voda ne ishlapi. Kad je voda ishlapila dodajte meso, začinite ga soli i paprom i tako ga prodinstajte nekoliko minuta. Prelijte rajčicom uz dodatak malo vode. Dodajte žlicu šećera i sve ostale začine (peršin, bosiljak, origano, ružmarin i lovor) po želji i ukusu. Pirjajte na laganoj vatri dok ne dobijete umak i dok meso u potpunosti ne omekša.

Vatrostalnu posudu premažite maslacem i u nju stavite njoke. Prelijte ih umakom i  promiješajte. Preko toga natrgajte mozzarellu na komadiće i pospite naribani sir. Po želji zabodite nekoliko maslina. Zapecite u pećnici zagrijanoj na 190°C oko 20 minuta. Na vrh možete dodati nekoliko listića bosiljka. 


Palačinke za doručak

$
0
0
Velika je razlika između doručka tijekom radnog tjedna i doručka vikendom. Vikendom ostanem duže u kućnom ogrtaču, sve je nekako ležerno i želim si maksimalno ugoditi. Ove palačinke ne oduzimaju puno vremena za pripremu, a jako su ukusne. Jamie Oliver ima jednostavan bazni recept od svega četiri sastojka (brašno, mlijeko, jaje, šećer), koji se može nadograditi raznim okusima. Neke od ideja pročitajte u nastavku, a od navedene količine se dobije 13 palačinki.

Palačinke s kokosom i preljevom od tamne čokolade

Palačinke s kokosom i preljevom od tamne čokolade
  • 400 ml glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 400 ml kokosovog mlijeka
  • 1 veće jaje
  • 3 žlice šećera
  • 20 - 50 g kokosovog brašna (za kolače)
  • 100 g tamne čokolade
  • čips od kokosa
U posudi pjenjačom razmutite jaje sa šećerom. Dodajte kokosovo mlijeko. Dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i kratko pomiješajte (samo da se sastojci povežu). Ukoliko je smjesa rijetka, dodajte kokosovog brašna. Smjesa treba biti malo gušća od smjese za klasične palačinke. Zagrijte tavu za palačinke i lagano ju premažite uljem (kojeg odlijte kad se tava zagrije).  Smjesu sam vadila žlicom za sladoled, kako bi sve palačinke bile iste veličine - smjesu izlijte na sredinu, a ona će se sama lagano raširiti. Palačinke okrenite kad se na gornjoj strani počnu raditi rupice i rub postane suh pa ih preokrenute još kratko pecite. Poslužite uz rastopljenu čokoladu i čips od kokosa.

Palačinke s jabukama i cimetom

Palačinke s jabukama i cimetom
  • 400 ml glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 400 ml mijeka
  • 1 veće jaje
  • 3 žlice šećera
  • 200 g ribanih jabuka
  • cimet prema ukusu
U posudi pjenjačom razmutite jaje sa šećerom. Dodajte mlijeko, ribane jabuke i cimet. Dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i kratko pomiješajte (samo da se sastojci povežu). Zagrijte tavu za palačinke i lagano ju premažite uljem (kojeg odlijte kad se tava zagrije). Smjesu izlijte na sredinu, a ona će se sama lagano raširiti. Palačinke okrenite kad se na gornjoj strani počnu raditi rupice i rub postane suh. Preokrenute palačinke još kratko pecite. Poslužite uz med ili agavin sirup.
Ukoliko želite da palačinke budu podjednake veličine, jabuke naribajte na sitno (moje su bile krupno ribane).

Palačinke s jogurtom i komadićima voća

Palačinke s jogurtom i komadićima voća

  • 400 ml glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 400 ml mlijeka
  • 1 veće jaje
  • 3 žlice šećera
  • čvrsti jogurt ili domaći kefir
  • komadići voća (koristila sam ananas, kruške, breskve i trešnje)
U posudi pjenjačom razmutite jaje sa šećerom. Dodajte mlijeko te prosijano brašno s praškom za pecivo i kratko pomiješajte (samo da se sastojci povežu). Zagrijte tavu za palačinke i lagano ju premažite uljem (kojeg odlijte kad se tava zagrije). Smjesu sam vadila žlicom za sladoled, kako bi sve palačinke bile iste veličine - smjesu izlijte na sredinu, a ona će se sama lagano raširiti. Palačinke okrenite kad se na gornjoj strani počnu raditi rupice i rub postane suh pa ih preokrenute još kratko pecite. Poslužite uz omiljeni jogurt ili domaći kefir i komadiće voća.

Fritule

$
0
0
Fritule - slatke male napasti koje ne možeš prestati jesti. Brzo se rade i predstavljaju radost svima. Vjerojatno se zato i vezuju uz maškarano razdoblje, barem u mom kraju. Neki se ponose savršeno okruglim fritulama, a meni su draže one nepravilne s repićima. Od izgleda je važniji njihov okus. Prave fritule su hrskave izvana, imaju mekanu unutrašnjost i nisu žilave.


  • 2 jaja
  • 1 žlica šećera
  • malo ruma
  • 200 g jogurta
  • 1 prašak za pecivo
  • 13 vrhom punih žlica oštrog brašna
  • ulja prema potrebi (barem 1/2 l)
  • šećer u prahu za posipanje

Izmiksajte jaja sa šećerom. Dodajte jogurt, rum i prašak za pecivo pa miksajte dok se sastojci ne povežu. Na kraju umiksajte oštro brašno. Smjesa treba biti gusta i čvrsto stajati na žličici. Pustite ju na sobnoj temperaturi 15 - 30 minuta. U dublji lonac ulijte ulje i zagrijte ga. Fritule se prže u dubokom ulju (ne smiju dodirivati dno) i trebaju imati dovoljno mjesta kako bi se tijekom prženja mogle samostalno okretati. Žličicom uzimajte smjesu i pažljivo spuštajte u vruće ulje. Fritulice će tijekom pečenja narasti pa je bitno prilagoditi temperaturu ulja - ako je prevruće, prebrzo će dobiti boju i neće imati vremena narasti, ako je prehladno, neće se dovoljno dignuti). Gotove fritule stavite na kuhinjski ručnik kako bi se upio višak ulja, a kad se malo prohlade, uvaljajte ih u šećer u prahu.

Lava cake

$
0
0
Kad mi je potrebna dnevna doza čokolade, kad si želim ugoditi, kad mi je potreban brzinski desert, kad dođu neplanirani gosti, .... Za sve navedene situacije, tu je lava cake. Ukoliko volite toplo-hladno kombinacije, nema ništa slađe od tople čokoladne lave u kombinaciji s finim sladoledom od vanilije i preljevom od šumskog voća. Mljac! Ovaj desert je kao stvoren za Valentinovo, a na kraju posta se nalazi još nekoliko slatkih prijedloga kojima možete iznenaditi voljenu osobu.


  • 115 g tamne čokolade
  • 115 g maslaca
  • 2 jaja
  • 65 g šećera
  • 30 g glatkog brašna
Čokoladu narežite na komadiće i otopite na pari. Kad se otopi, maknite posudu s pare, dodajte maslac narezan na kockice i miješajte dok se maslac ne otopi. Izmiksajte jaja sa šećerom. Dodajte čokoladu s maslacem i miksajte dok se sastojci ne povežu. Pjenjačom u smjesu umiješajte brašno. Smjesu rasporedite u četiri namaštena i pobrašnjena keramička kalupa. Pecite 10 - 15 minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C. Izvadite iz pećnice, pustite da odstoji u kalupu par minuta, a zatim lagano prođite nožem uz rub kalupa da se kolač odvoji. Na kalup stavite tanjurić pa ga preokrenite i pažljivo podignite kalup.

Ukoliko želite pripremiti slatko iznenađenje za svoju bolju polovicu, predlažem











Mini kolači s borovnicama

$
0
0


Radni dan  ne ostavlja puno vremena za veće kulinarske pothvate, a kući često dolazimo umorni. Dok u žurbi spremamo ručak, nemamo dovoljno vremena za pripremu deserta. Srećom, postoje deserti koji su jednostavni i brzo se pripremaju. Ovaj desert zahtijeva svega nekoliko minuta za pripremu, a nudi fantastičan okus. Izy ga je istaknula kao jedan od najdražih recepata, a nakon što sam ga probala, kod mene je također svrstan među najdraže recepte. Umjesto slatkog vrhnja (koje ide u originalu) sam koristila kokosovo mlijeko, jer mi je kombinacija kokosa i borovnica savršena, što potvrđuje mrvičasti kolač s borovnicama i kokosom te pužići s borovnicama i preljevom od kokosa.

  • 250 g borovnica (koristila sam zaleđene borovnice, koje sam prije upotrebe odledila)
  • 125 ml vode
  • 110 g šećera
  • 1 jaje
  • 80 ml kokosovog mlijeka
  • 85 g glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo


Borovnice pomiješajte s vodom i 65 g šećera. jaje, 45 g šećera i kokosovo mlijeko. Dodajte prosijano brašno s praškom za pecivo i vilicom kratko promiješajte, tek toliko da se sastojci povežu. Borovnice rasporedite u 4-5 keramičkih kalupa (činilo mi se puno borovnica pa sam ih rasporedila u 6 zdjelica, što je rezultiralo manjom količinom biskvita po porciji). Na borovnice rasporedite smjesu za biskvit. Pecite 15 - 20 minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C, dok biskvit ne dobije lijepu boju.      

Planinarenje - kad ti planina očita lekciju

$
0
0
Otkako je počeo padati snijeg, priželjkujem zimski uspon. Bilo je nekoliko izleta koji su trebali biti zimski uspon, ali snijega je bilo samo u tragovima. Nedavno je stigla objava za zimski uspon na Bjelolasicu. Mom veselju nije bilo kraja - tamo će stvarno biti snijega, puno snijega. Odmah sam se prijavila za izlet i iščekivala ga s nestrpljenjem. Konačno je stigao i taj dan i već od jutra sam jedva čekala stati na snijeg. 

Uspon na Bjelolasicu

Znate što sam mislila? Zamišljala sam divnu pomalo romantičnu šetnjicu po snijegu, puno dobrih motiva za fotkanje i uživanciju. Ooooo, kako mi je samo planina očitala lekciju i prizemljila me odmah u startu. Šetnja po snijegu nije bila nimalo romantična. Trebalo je biti jako koncentriran kamo staješ, jer je na dijelovima snijeg bio mekan pa smo propadali. Hodanje po takvom snijegu iziskuje da se noge dižu više nego kod uobičajenog hoda, što dosta umara. Nakon pola sata hoda je počeo padati snijeg, koji nas je pratio skoro cijeli put. Spremam fotić u ruksak i ne vadim ga do pred kraj, a kako dosta gledam kuda hodam, ne primjećujem ništa oko sebe.

Ukupno smo hodali sedam sati, od čega nam je trebalo četiri sata do vrha i tri za silazak. Nakon dva i pol sata smo došli do dijela gdje se staza strmo uspinje do vrha. Neki odustaju i odlučuju se za povratak. Pitam koliko ima hoda do vrha - sat i pol! Razmišljam hoću li se pridružiti dijelu koji se vraća, ali ostajem uz one koji idu do vrha. Postaje strmo i teško. Pa još strmije i još teže. Svako toliko netko padne na strmini - ili propadne u snijeg ili se posklizne. Pitam se što mi je to trebalo, mogla sam se lijepo vraćati natrag i u toplom čekati povratak ostatka grupe. Ali svejedno hodam naprijed, kao začarana. Bole me noge, zapuhana sam i najrađe bih se otkotrljala dolje. U jednom trenutku sve muke prestaju i moje razmišljanje se mijenja. Uspjet ću, doći ću do vrha, sretna sam što nisam odustala. Vrh je bio u magli pa smo ostali uskraćeni za prekrasan pogled, ali smo dobili veliku nagradu za uspon - "sanjkanje" na guzici. Silazak niz strminu je bio teži nego uspon i kad je prva osoba pala i počela juriti kao na sanjkama, većina nas je sjela na snijeg i s užitkom se sjurila niz strminu. 

Zimska idila

Na ovom sam izletu naučila puno toga. Da je teško hodati po snijegu, da se planinu i vremenske uvjete nikada ne smije precijeniti i što je najvažnije - da ne treba odustati kad postane teško. Naučila sam da je na planini lijepo i ljeti i zimi i čini mi se da mi se je planinarenje uvuklo pod kožu.

FBI istraga bloga Coolinarija

$
0
0
U ovom krugu FBI rukavica posjetili smo Nale i njezin blog Coolinarija. Iz velike zbirke bilo je teško odabrati samo nekoliko recepata. Za oko mi je posebno zapala zimnica, toliko fantastičnih recepata kojima ću se sigurno vratiti kad dođe vrijeme. Ukoliko još niste, svakako posjetite blog Coolinarija, sigurna sam da će svatko pronaći barem par recepata po svom guštu. A evo što sam ja odabrala za ovaj krug igrice (naziv recepta ujedno je i link na original), a ranije sam isprobala propeć.


Obožavam raženo brašno (mljeveno u mlinu) i ove sam kekse jednostavno morala napraviti. 


  • 100 g (mljevenih) zobenih pahuljica
  • 130 g raženog brašna
  • blagi prstohvat soli
  • 6 g praška za pecivo
  • 3 žlice meda
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 1 - 2 žlice vode
Zobene pahuljice sameljite u multipraktiku. Dodajte raženo brašno, sol i prašak za pecivo pa kratko pulsirajte da se sastojci pomiješaju. Dodajte med, ulje i vodu pa pulsirajte dok se sastojci ne povežu. Po potrebi još kratko premijesite pa zamotajte u prijanjajuću foliju i stavite u frižider na 15 minuta. Tijesto razvaljajte između papira za pečenje na debljinu 1 cm i izrežite uz pomoć rezača za kekse. Stavite na lim obložen papirom za pečenje. Pecite otprilike 10 minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C.


Ove sam godine odlučila više pažnje posvetiti jeftinijim receptima, a s jabukama nema greške. Jedino mi nije jasno kako je Nale dobila onako taman kolač, kao da je napravljen sa kakaom. Vjerojatno je stavila puno više cimeta od mene, pa je on dao boju. Kao mjerica za sastojke se koristi čašica od jogurta od 180 g.


  • 1 kg jabuka
  • 1    1/2  čašica šećera
  • 20 g vanilija šećera
  • 1/2 čašice ulja
  • 6 g praška za pecivo
  • cimeta prema ukusu
  • 4 čašice glatkog brašna
  • šećer u prahu za posipanje
Jabuke očistite, naribajte i pomiješajte sa šećerom. Pomiješajte preostale suhe sastojke i u njih dodajte ulje i dobro promiješajte. Umiješajte ribane jabuke i smjesu izlijte u kalup obložen papirom za pečenje. Pecite 40 - 50 minuta u pećnici zagrijanoj na 200°C.

Planinarenje - planinar s diplomom

$
0
0
Dugo mi je trebalo da napišem ovaj post. Uvodni odlomak čeka nastavak teksta već deset dana (prikladno ubacujem #nedamise). Danas sam konačno odlučila da je došlo vrijeme da tekst privedem kraju i napišem svoja razmišljanja. Nije mi teško napisati tekst, već mi je bio potreban (a da to nisam ni shvatila) odmor od modernog doba i tehničkih novotarija.


Krajem veljače sam provela dva predivna dana daleko od svakodnevnice, a kad sam došla doma, shvatila sam da se u ta dva dana uopće nisam sjetila niti kompjutera niti televizije. Nije čak bilo ni pretjerane zvonjave mobitela. U toj opuštajućom (mada i djelomično napetoj atmosferi) upoznala sam neku novu Tamaru, kakvu kod kuće ne srećem. I svidjela mi se!

Svaki planinar će vam reći da je za planinarenje i dobru kondiciju najvažniji kontinuitet. To znači da bi trebalo planinariti svaki vikend ili barem svaki drugi. Kako bih to postigla, učlanila sam se u planinarsko društvo. Moje planinarsko društvo je jedno od najorganiziranijih društava na ovom području (a možda i šire) i znam u šali reći kako im još samo fali gastro odsjek (kojeg ću, naravno, ja osnovati). Osim odlične organizacije i brojnih odsjeka, razlog zbog kojeg sam se učlanila baš u ovo društvo je planinarska škola. Predavanja su počela u listopadu prošle godine, a na kraju veljače smo polagali ispit. Po završetku planinarske škole nisam postala sveznalica (potrebno je prehodati puuuuuuno kilometara kako bi se usavršila stečena znanja i vještine), ali nisam više ni neznalica.


Planinarska oprema, uzlovi, orijentacija uz pomoć kompasa, prva pomoć i teorijsko znanje iz planinarstva bili su mi krajem veljače glavna preokupacija. Udžbenik (više od 300 stranica) sam pročitala dva puta i uzdam se u svoje dobro pamćenje. Orijentaciju sam savladala na predavanjima i nju niti ne ponavljam. Nekoliko uzlova nisam doma mogla nikako zavezati, ali se nadam kako ćemo ih još vježbati prije ispita. Spremam sve potrebno u planinarski ruksak i dolazim na mjesto okupljanja. Čekamo da se svi skupe, razmještamo se po autima i konačno krećemo.

Stižemo na odredište, ostavljamo stvari i nas nekoliko ide u lokalni dućan po namirnice, dok je dio ekipe zadužen za vatru i zagrijavanje kuće u kojoj ćemo boraviti. U dućanu se događa moje prvo "prosvjetljenje" - nekih namirnica potrebnih za pripremu jela koja smo dogovorili uopće nema ili nema u potrebnoj količini. Taj pojam da nečega što nam je potrebno nema je postao u potpunosti nepoznat. Ako nema u malom lokalnom dućanu, na nekoliko minuta vožnje udaljenosti su Plodine, Lidl, Konzum i Billa, a tamo sigurno ima. Dok smišljamo rezervne varijante, razmišljam o komociji u kojoj živimo, a da je nismo ni svjesni i prisjećam se djetinjstva kada dućani nisu radili nedjeljom i kada je bilo sasvim normalno jesti kruh "od jučer".


U prizemlju je živo, svi se muvamo oko otvorene kutije napolitanki, pospremamo namirnice, doručkujemo i pričamo o svačemu i ničemu. Većina planinara odlazi na izlet u okolicu, neki dobivaju zaduženje održavati vatru, a ja s nekoliko cura krećem prema kuhinji. Svaka čast Dubravki koja je preuzela ulogu glavne kuharice, budući da ima iskustva u pripremi hrane za puno ljudi. Gulimo, ribamo, režemo - radi se čobanac. Dok se ručak kuha, vježbamo uzlove i svi oni koje nisam doma mogla nikako zavezati, sada se vezuju od prve. Sretna sam! Postavljamo stol i čekamo ostatak ekipe da se vrati sa izleta. Prepričavaju nam kako im je bilo, ručamo, zezamo se i tražimo dobrovoljce za pranje suđa. Ostajemo u blagovaoni i čavrljamo. Jadranka je zamutila smjesu za palačinke (nikad toliko smjese za palačinke nisam vidjela). Dok čekamo palačinke, pijemo kuhano vino (bolje nisam pila). Mada svako toliko netko spontano krene vježbati uzlove ili pričati o gradivu, opušteni smo i uživamo, kao da sutra nemamo ispit. Palačinke su se doslovno razgrabile - bile su savršene!


Deset je sati i vrijeme je počinku. Odlučila sam spavati na prostranom tavanu. Sobe mi se nisu svidjele, kreveti na kat,  jedan do drugoga. Na tavanu nas je malo, većina se smjestila u grijane sobe. Promatram što drugi rade. Dečki su se u odjeći utrpali u vreću za spavanje, a cure su ipak odabrale presvlačenje u pidžamu. Obično ne spavam na putovanjima. Budna sam cijelu noć i čekam jutro. Nisam nervozna, mada inače u slučaju nespavanja izludim od nervoze. Nadam se da će se Zoran, naš fotograf, prvi ustati u potrazi za motivima. Tako je i bilo. Šest je sati, idemo u blagovaonu, a dolje se već skupila grupica koja uči. Polako pristižu i ostali. Svi nešto pričaju i ponavljaju gradivo pa ne mogu sabrati svoje misli. Doručkujem i odlazim na tavan. Ponavljam gradivo i uzlove. Pismeni je prošao dobro, praktični dio isto tako. Svi prolazimo!


Ovaj mi je vikend donio puno znanja - kako onog teorijskog i praktičnog planinarskog, tako i životnog. U prirodi, daleko od svakodnevnice i užurbanog načina života je sve drugačije. Zaboravljaju se brige, svi su veseli i međusobno si pomažu. U sjećanju će mi ostati lijepe uspomene na druženje i nadam se da ćemo se mi školarci nastaviti dalje družiti na izletima. Hvala svim predavačima koji su nesebično dijelili svoje znanje i ispitivačima koji su slušali naše mudre i manje mudre odgovore. Veliko hvala Zoranu koji mi je ustupio svoje fotke - drago mi je da sam imala priliku upoznati istinskog zaljubljenika u fotografiju (jedva čekam njegove foto ture, kada ćemo bez žurbe koračati planinom i uživati u motivima koje nudi).


Gost post - Kad on kuha i rižot s lignjama

$
0
0
Ovim postom zatvaram gostovanje tri mušketira koji su moj blog osvježili svojim ukusnim receptima. Darko je pripremio fantastičan burger, a Mile zapečene njoke koji griju dušu. Treći gost je specifičan. Njegove recepte niste mogli uočiti nigdje, jer je riječ o mojem osobnom kuharu - suprugu. Za razliku od svojih prethodnika, nije dobio slobodan izbor, već sam si za gostovanje naručila desert koji mi često priprema. Obaveze su nas spriječile da se taj recept realizira, a kako nisam željela predugo čekati, iz arhive fotki sam izvukla jednu koja prikazuje njegovo jelo. Lignje obožavam pripremljene na sve načine, a on malo manje. Ovaj rižot je kompromis, budući da ga podjednako volimo, a priprema ga isključivo on. Volim kad mi, po povratku s posla, već ispred ulaznih vrata zamiriše omiljeni rižot. 



  • 500 g očišćenih lignji narezanih na kolutiće
  • 1 manja kapula (sitno narezana)
  • 2 režnja češnjaka (sitno narezana)
  • 250 - 300 g riže za rižot (koristimo Arborio rižu)
  • 2 - 3 žlice maslinovog ulja
  • 100 ml bijelog vina
  • 250 ml povrtnog temeljca
  • 200 g  pelata
  • sol i svježe mljeveni papar
  • svježe ribani parmezan (za posipanje)
Na zagrijanom ulju popržite kapulu. Dodajte lignje i češnjak pa kratko prodinstajte. Zalijte vinom i pustite da kratko prokuha dok alkohol ne ispari. Dodajte pelate i rižu. Postupno podlijevajte vrućim temeljcem i kuhajte još 15ak minuta uz povremeno miješanje, dok riža ne bude skuhana al dente. Posolite i popaprite. Maknite s vatre, umiješajte komadić maslaca i pustite da odstoji 5 minuta. Prije posluživanja pospite svježe ribanim parmezanom.

Planinarenje - Snežnik

$
0
0
Vrh u magli - pogled prema Snežniku (15.03.2015.)

Ne kaže se uzalud da se prvi pamte. Tako i ja pamtim svoju prvu planinu - Snežnik u Sloveniji, visok 1.796 m. I svaki put mu se rado vraćam. Prvi put je bio najteži, jer mi je ujedno bio i prvi planinarski izlet. Naviknuta sam pješačiti i kad mi je prijateljica rekla da do vrha ima dva sata hoda, nisam tome pridavala neki značaj. Krenuli smo uzbrdo, pa mrvicu ravno, pa opet uzbrdo, malo ravno pa još strmije, a ja bez snage i daha. Konačno ravni plato s klupicama i duži odmor. Sjedim i jedem. Gledam hrpu cjepanica i planinare kako dolaze do te hrpe, uzimaju cjepanicu-dvije i nastavljaju dalje. Kažu mi prijateljice - i mi ćemo tako. To je planinarski običaj da se nose drva do doma. Mislim se kako jedva nosim sebe, a sad još i ta cjepanica. Stavljam ju na ruksak i nastavljamo dalje. Otprilike još posla sata hoda do doma i vrha. I najdužih pola sata. Staza više nije onako široka i isprepletena je korijenjem i kamenjem. Umorna sam i jedva dižem noge. Želim odustati, sjesti tu gdje jesam i čekati njihov povratak. Ali ipak idem dalje, korak po korak. Uspjela sam nekako doći do vrha. U domu radimo dužu pauzu, pijemo topli čaj, jedemo i zezamo se. Kupujem planinarski dnevnik i opisujem svoje prvo planinarsko iskustvo.

Staza prema vrhu Snežnika (07.09.2013.)

Drugi put je već bilo lakše. Znala sam kamo idem i kakav je teren. S obzirom da sam se prvi put jedva vukla, baš me je zanimalo postoji li pomak u kondiciji. Sami smo, suprug i ja. Vrijeme nam nije naklonjeno, magla cijelim putem, povremeno rosi kiša, a posljednjih pola sata nas prati jaki vjetar. Pokazujem mu i pričam gdje sam zadnji put odmarala i gdje sam htjela odustati. Sada hodam lakše i nisu mi potrebne velike pauze. Kako je vrh bio u magli, bili smo uskraćeni za predivan pogled pa se ubrzo i treći put vraćam.

Snežnik - nadomak vrha (15.03.2015.)

Treći put na Snežniku bio je pravi raj za sva osjetila. Prekrasan sunčan dan, uživamo u mirisu cvijeća i ljekovitog bilja, pčelice zuje cijelim putem. U domu smo pojeli desert, štrukli s orasima. Opet uspoređujem svoje hodanje u odnosu na prethodna dva puta i iznimno sam zadovoljna, umora skoro pa i nema.

Koča Draga Karolina na Snežniku (18.06.2014.)

Najdraži posjet Snežniku je svakako ovaj posljednji. Još od Božića želim posjetiti Snežnik u zimskim uvjetima. Dva puta smo planirali odlazak, ali je oba puta bilo loše vrijeme pa smo odustali. Konačno je došao i ožujak, kada je moje planinarsko društvo imalo zakazan izlet na Snežnik. To se ne propušta! Uz klasičan hodački izlet, postoji mogućnost prisustva na vježbi kretanja u zimskim uvjetima. Prijavljujemo se i za vježbu.  Zbog dodatne opreme za zimske uvjete, ruksak je teži nego inače i pitam se kako ću hodati. 

Poziranje na vrhu Snežnika (15.03.2015.)

Kad smo počeli hodati, osjećala sam se fantastično. Ruksak mi uopće više nije bio težak, a hladni zrak mi je godio. Poznata staza izgleda sasvim drugačije, sve je bijelo i obavijeno maglom. Razmišljam kako je jučer održan izlet u Mariju Bistricu pod nazivom "odmor za dušu i tijelo" i kako bi zapravo ovaj izlet trebao nositi takav naziv. Sve brige i problemi su nestali kao rukom odneseni, ne razmišljam ni o čemu, samo uživam. Nestrpljiva sam isprobati novu opremu. Vježba prolazi super. Računala sam kako ću se počastiti štrukima, ali mi se nije dalo skidati dereze i naslućujem kako se nećemo puno zadržavati na vrhu, jer moramo još vježbati na silasku. Nije mi žao, bit će još prilike. Na silasku se magla razišla, nebo je dobilo prekrasnu plavu boju i sunce nas je grijalo sve do dna staze.

Snežniku ću se svakako vratiti opet, želja mi je na planini dočekati zalazak i izlazak sunca i mislim da bi taj prvi zalazak/izlazak trebala doživjeti baš na Snežniku. 

Muffini s jabukama i cimetom

$
0
0
Muffine nisam već dugo radila, ali stvarno baš dugo. Pola godine je prošlo sigurno, ako ne i više. Pita me jednog dana Tamara kad ću raditi kakve muffine ili cupcakes. Bo, nit' imam ideju, nit' neke fora papirnate košarice. Za fora košarice se pobrinula ona i jako sam se iznenadila kad mi je poštar donio paketić koji mi je poslala. A unutra košarice kakve sam željela isprobati! Ne znam kako vama, ali meni oni klasične papirnate idu pomalo na živce. Ne pečem muffine  tako često i onda se s vremenom te papirnate košarice rašire pa se, kad se muffini u njima peku, naboraju oko rubova muffina. Tako da sam odustala od kupovine novih košarica. Ove koje sam dobila od Tamare su čvrste i sigurno se neće deformirati. Tijesto se nimalo ne lijepi za njih i kod mene su zaslužili čistu peticu za funkcionalnost. Dakle, nove košarice imam, ali još uvijek nemam ideju što napraviti. I tada je Jasna kao naručena objavila recept za muffine s jabukama, a kako nisam dugo radila muffine, planuli su u trenu.



  • 2 jaja
  • 100 g smeđeg šećera
  • 100 ml mlijeka
  • 100 ml jogurta
  • 70 ml ulja
  • 1/2 žličice ekstrakta vanilije
  • 1 veća jabuka (oguljena, očišćena i naribana)
  • 250 g glatkog brašna
  • 1/2 vrećice praška za pecivo
  • cimet prema ukusu
  • šećer u prahu (za posipanje)
Pjenjačom razmutite jaja sa šećerom. Dodajte mlijeko, ulje, jogurt i ekstrakt vanilije. U to umiješajte  cimet i prosijano brašno s praškom za pecivo te na kraju dodajte ribane jabuke. Smjesu rasporedite u papirnate košarice (recept je za 12 komada) koje napunite do 2/3. Pecite 15 - 20 minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu.

Juha od koprive

$
0
0
Oduvijek sam smatrala kako je hrana iz vlastitog vrta najukusnija hrana. Kako starim uviđam da postoji još ukusnija hrana, a to je ona samonikla. Kopriva mi je najdraža samonikla namirnica i neke sam recepte već ranije objavila na blogu. Današnji recept za juhu je vrlo jednostavan, najteže je zapravo nabrati dovoljnu količinu koprive. 



  • 1 manja kapula
  • 2 režnja češnjaka
  • 300 g mladih vrhova koprive
  • 750 ml mesnog temeljca
  • 100 ml slatkog vrhnja
  • maslinovo ulje
  • sol, svježe mljeveni papar

Na maslinovom ulju prodinstajte sitno sjeckanu kapulu. Dodajte češnjak i koprivu pa kad kopriva povene, zalijte temeljcem i kuhajte 10 minuta. Usitnite uz pomoć štapnog miksera. Dodajte slatko vrhnje, sol i papar prema ukusu pa kuhajte još nekoliko minuta. 

Planinarenje - Moja prva ferata (Gradiška tura)

$
0
0
Svi su mi planinarski uspjesi dragi, ali ovaj o kojem ću danas pisati mi je najdraži. Ferata - ova je riječ mjesecima zvučala tako strašno i nedostižno, a opet tako privlačno. Ferata je planinarski put osiguran sajlama, klinovima, ljestvama. Takvi su putevi zahtjevni, na njima se napreduje uz korištenje ruku, a oprema za samoosiguranje je obavezna. 

Gradiška tura


Kada smo konačno odredili termin odlaska na Gradišku turu, danima sam proučavala fotke i video isječke. Svi su mi govorili kako na fotkama izgleda strašnije nego što zapravo je. Kad sam došla u podnožje, bila sam pod dojmom. Gledam u balkon i mislim se kako je daleko. Do balkona je manje zahtjevan put, a nakon balkona slijedi tzv. zračni dio planinarskog puta. Računam kako ću do balkona nekako doći, pa ako mi se ne svidi, neću nastaviti dalje. Nije me strah visine, niti zahtjevnosti puta, jedino me brine da to fizički neću moći izvesti. 

Početni dio

Dolazimo do početka ferate i startam kao hipnotizirana. Radim prvi korak na stijenu i mislim se "to je to, nema odustajanja". Još uvijek sam pod dojmom, ali idem. Na momente nemam pojma kamo da stavim nogu, neka nožišta nisu uočljiva na prvu (ili to samo meni nisu uočljiva). Troje nas je, a ja sam zadnja i zaostajem. Dovikujem im kako nemam pojma kamo ću staviti nogu i pada odluka da na prvom prikladnom mjestu prelazim u sredinu. Svako toliko gledamo gdje je balkon i kad ćemo ga ugledati. Odjednom ga vidimo i više nam nije toliko daleko.  Na balkonu radimo kratku pauzu. Na licu mi je osmjeh. Komentiram kako sam mislila da će biti teže. Više nisam pod dojmom i ono malo zrnce straha je nestalo.

Pogled s balkona na feratu

Nastavak je nešto teži, jer izlazimo na zračni dio (na prvoj fotografiji označen kao "II. dio"). Najrađe bih cijelim putem fotkala i žao mi je što sam uzela mali fotić. Ali svako toliko ga vadim iz džepa na pojasu ruksaka i škljocam. Odjednom se osjeća vjetar, na zračnom sam dijelu. Gledam dolje i mislim se "pa uopće nije tako strašno". Na fotografijama stvarno djeluje puno teže i zastrašujuće. 

Na drugom dijelu

Taman kad sam se u potpunosti opustila, dolazim na uži dio između stijena. Ruksak mi je zapeo za stijenu na lijevoj strani, a desnu sam nogu tako blesavo stavila da sam koljenom blokirala traku kojom sam vezana na sajlu i ne mogu ni naprijed ni nazad. Trenutak panike - ostat ću ovako zaglavljena! Srećom, samo trenutak, jer već u sljedećem uspijevam maknuti traku ispod koljena i naći mjesto za nogu te se rukama povlačim prema gore. Ispod sebe čujem komentar "penješ se k'o muški". Već sam ranije čula kako se žene penju na tehniku, a muškarci na snagu. Trebala sam raditi manje korake i minimalno koristiti snagu ruku, a ja baš suprotno. 

Pogled s vrha

Još samo malo i na vrhu smo, ferata je gotova. Sreći nema kraja. Najrađe bih cijelom svijetu telefonirala kako sam ispenjala svoju prvu feratu, ali se suzdržavam i javljam samo najbližima. Komentiramo kako je bilo super i kako nam je vrijeme brzo prošlo. Osmjeh ne silazi s lica, a vjerujem da se vidi i ponos koji osjećam. 

Naravno da sam sljedećeg dana imala upalu mišića ruku, ali neka. Svaki put kad osjetim bol u mišićima, na licu mi se pojavi osmijeh. Moja prva ferata ...

Viewing all 209 articles
Browse latest View live